„`html
Rozogi
Rozogi, dawniej znane jako Friedrichowen, to wieś w Polsce, usytuowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa ostrołęckiego.
Historia
Pierwsza wzmianka o Rozogach pochodzi z połowy XVI wieku. W 1645 roku Jacob Bieber otrzymał przywilej na założenie wsi, co zapoczątkowało jej rozwój. W 1679 roku zezwolono na organizację jarmarków, co sprzyjało handlowi.
W 1885 roku zbudowano nowy kościół, zastępujący wcześniej spaloną świątynię. W 1789 roku Rozogi uzyskały status miasteczka, co przyczyniło się do ich rozwoju urbanistycznego. W 1914 roku w Rozogach powstał urząd gminy, a w okresie międzywojennym wieś dynamicznie się rozwijała.
Po 1945 roku
Po II wojnie światowej Rozogi uległy zniszczeniu, a pierwsze osiedlenie Polaków miało miejsce w 1945 roku. W kolejnych latach powstały nowe instytucje, takie jak szkoły i spółdzielnie. W 1960 roku gmina została zelektryfikowana, a w 1973 roku przekształcono gromady w gminy.
W 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe. W latach 90. kontynuowano budowę infrastruktury, a w 1995 roku obchodzono 350-lecie lokacji Rozóg.
Linia kolejowa
Przed I wojną światową wybudowano kolej wąskotorową, która po wojnie wprowadziła ruch pasażerski.
Zabytki
- Dawny kościół ewangelicki (obecnie katolicki) z 1885 roku.
- Szkoła zbudowana w 1898 roku.
- Pomnik poległych w czasie I wojny światowej.
- Cmentarz z kwaterą z okresu I wojny światowej.
Ludzie związani z miejscowością
Na cmentarzu w Pieckach pochowany jest Fryderyk Kwiatkowski, działacz mazurski, który brał udział w plebiscycie w 1920 roku.
Bibliografia
- Kudrzycki, Zbigniew. Z dziejów Rozóg. Pogranicze mazursko-kurpiowskie w XVII-XX wieku.
- Liżewska, Iwona; Knercer, Wiktor. Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej.
„`