„`html
Przewłoka
Przewłoka to wieś w Polsce, usytuowana w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Parczew. Leży nad rzeką Piwonią, w pobliżu drogi wojewódzkiej. Wieś historycznie była szlachecka i w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie lubelskim. W latach 1975–1998 przynależała do województwa bialskopodlaskiego. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, Przewłoka liczyła 463 mieszkańców. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.
Historia
Przewłoka została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach z 1414 roku. Wówczas dziedzicami byli Bartłomiej oraz Anna, córka Wawrzyńca z Przewłoki. W latach 1531-1533 wieś była własnością szlachty, w tym Janowi Chojeckiemu i innym. W XIX wieku majątek należał do hrabiego Scipio del Campo. W 1546 roku miejscowość leżała na granicy z Wielkim Księstwem Litewskim, a rzeka Piwonia dzieliła ją na dwie części: Przewłokę Koronę oraz Przewłokę Litwę.
Urodzeni w Przewłoce
- Aleksander Aleksandrowicz (1917–1992) – działacz ludowy i spółdzielczy, żołnierz Batalionów Chłopskich, poseł na Sejm PRL II kadencji.
Podsumowanie
Przewłoka to wieś o bogatej historii, związana z szlachtą i ważnymi wydarzeniami w regionie lubelskim. Dziś jest częścią gminy Parczew, zachowując swoje dziedzictwo kulturowe.
„`