Dzisiaj jest 19 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Psarskie (powiat szamotulski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Psarskie

Psarskie to wieś sołecka położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy, na południowym brzegu Jeziora Psarskiego. Miejscowość znajduje się 20 km na południowy zachód od Szamotuł.

Historia

Psarskie po raz pierwszy wzmiankowane było w 1386 roku jako własność Nałęczów. Parafia została wymieniona w dokumencie z 1404 roku. W centrum wsi znajduje się późnogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany po 1462 roku z fundacji Zajączkowskich. Kościół przeszedł przebudowę w 1784 roku, a wieża została nadbudowana około 1840 roku.

Warto zwrócić uwagę na:

  • Trzy późnogotyckie portale z końca XV wieku.
  • Gotyckie sklepienie gwiaździste.
  • Wyposażenie późnobarokowe z około 1784 roku.
  • Stiukowy nagrobek Rafała Bnińskiego z 1770 roku.

W latach 1975–1998 Psarskie należało do województwa poznańskiego. W 2002 roku odsłonięto pamiątkowy głaz ku czci ks. Jana Laskowskiego, patrioty i działacza społecznego, który był duchowym przywódcą strajku dzieci wrzesińskich w 1901 roku.

Na terenie wsi znajduje się neogotycki pałac z początku XIX wieku, który przeszedł liczne przebudowy, a także zabudowania gospodarcze z 1894 roku, w tym chlewnia i obora. Przy kościele rozciąga się park z końca XIX wieku, w którym rosną dęby, lipy oraz jesion o imponujących obwodach.

W 1949 roku w Psarskiem powstała jedna z pierwszych spółdzielni produkcyjnych w Wielkopolsce.

Przypisy

Kategoria: Psarskie (powiat szamotulski)

„`