„`html
Łączna – wieś w Polsce
Łączna (niem. Wiesau) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. Mieszka tutaj 312 osób (stan na marzec 2011r.).
Położenie
Wieś o układzie łańcuchowym znajduje się na północny zachód od Kłodzka, w Obniżeniu Łącznej, między Garbem Golińca a Grzbietem Zachodnim Gór Bardzkich. Zabudowa składa się z budynków gospodarczo-mieszkalnych rozlokowanych po obu stronach lokalnej drogi i potoku na przestrzeni ponad 3 km, na wysokości około 350-430 m n.p.m. Warto zwrócić uwagę na kaplicę św. Anny z XVIII wieku, stojącą na zboczu Czerwoniaka oraz malownicze tereny i nieczynne wyrobiska kamieniołomów.
Historia
Pierwsze wzmianki o Łącznej pochodzą z XV wieku, kiedy to była ona wieś królewską. W XVIII wieku była posiadłością rodziny von Magnisów, która zbudowała kaplicę św. Anny. W drugiej połowie XVIII wieku wieś znalazła się na drodze wojennej między twierdzami srebrnogórską a kłodzką. W 1790 roku na polecenie króla Prus wybudowano umocnienie „Czerwony Szaniec”, które jednak szybko popadło w ruinę. W XIX wieku wieś rozkwitła, pojawiły się dwa folwarki oraz inne zakłady, jak młyn wodny i gorzelnie. Po 1945 roku Łączna pozostała wsią rolniczą, a część mieszkańców zatrudniła się w pobliskich kamieniołomach.
Zabytki
- Dwór (nr 67) z pierwszej połowy XVIII wieku, przebudowany w XIX wieku.
- Barokowa kaplica św. Anny z XVIII wieku.
- Kapliczka słupowa z XVIII-XIX wieku przy polnej drodze do Wojborza.
- Ruiny umocnienia „Czerwony Szaniec”.
- Zabudowania folwarczne na początku wsi.
Ciekawostki
- Strategiczne położenie wsi zainteresowało króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II.
- W okolicy występują interesujące minerały, takie jak turmalin i pistacyt.
„`