„`html
Łękawica
Łękawica to wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Skrzyszów. Powierzchnia wsi wynosi 15,73 km², a przez miejscowość przepływa potok Wątoczek.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wzmiankowana w 1344 roku w dokumencie króla Kazimierza Wielkiego, który potwierdził przywileje dla Tarnowa i okolicznych wsi, w tym Łękawicy. W roku 1350/51 wieś była już siedzibą parafii.
Łękawica przez ponad 200 lat należała do rodu Leliwitów, a następnie do Ostrogskich, a od połowy XVIII wieku do Sanguszków. W latach 1954–1961 wieś była siedzibą gromady Łękawica, a od 1975 do 1998 administracyjnie przynależała do województwa tarnowskiego.
Zabytki
W Łękawicy znajduje się kościół parafialny, który był częścią kolegiaty tarnowskiej od 1559 do 1701 roku. Wnętrze kościoła zdobią cztery ołtarze, w tym ołtarz główny z obrazem patrona – Św. Mikołaja z 1782 roku. Kościół wzbogacony jest o witraże wykonane przez firmę Żeleńskiego z Krakowa.
Dzwonnica obok kościoła pochodzi z 1925 roku, a cmentarz parafialny istnieje od początku XX wieku, z murowaną kaplicą cmentarną pw. Bożego Miłosierdzia wybudowaną w 1978 roku.
Oświata
W miejscowości znajduje się Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte oraz Przedszkole Publiczne im. kpt. Józefa Budzika.
Osoby związane z Łękawicą
- Stanisław Budzik – arcybiskup metropolita lubelski.
- Józef Budzik – kapitan Wojska Polskiego, zamordowany w Katyniu.
- Kazimierz Budzik – kapitan, pilot myśliwski.
- Wiesław Budzik – żołnierz podziemia antykomunistycznego.
- Karol Halski – pedagog i historyk, uczestnik obrony 1939 roku.
- Józef Łabędź – pierwszy polski paulista.
- Józef Siedlik – organista i kompozytor.
- Filip Włodek – działacz ludowy i poseł do Sejmu Krajowego.
Linki zewnętrzne
Łękawica należy do wsi Ostrogskich herbu własnego w województwie sandomierskim.
„`