Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kłoda (powiat leszczyński)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kłoda – wieś w Polsce

Kłoda to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Rydzyna. Do 1954 roku znajdowała się w granicach Rydzyny, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Położenie

Wieś znajduje się w południowej części województwa, w centralnej części gminy Rydzyna. Graniczy od północy z Kopanicą, a od wschodu i zachodu dzieli ją droga krajowa nr 5, która klasyfikuje ją na Małą i Dużą Kłodę. Główna droga powiatowa łączy ją z pobliskimi miejscowościami.

Historia

Kłoda ma średniowieczne korzenie, istniejąc co najmniej od XV wieku. W 1410 roku wymieniona została w dokumentach jako „Cloda”. W kolejnych wiekach wieś była własnością różnych rodzin szlacheckich, a także stanowiła siedzibę folwarku, który był gospodarczym zapleczem dla zamku w Rydzynie. W 1919 roku, po I wojnie światowej, Kłoda znalazła się w granicach Polski. Podczas II wojny światowej wieś była miejscem obozu jenieckiego.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Kościół w Kłodzie, poświęcony w 1769 roku, był zbudowany z pruskiego muru. W ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany. Ostatecznie, w 1797 roku, po zawaleniu się wieży, został rozebrany, a jego pozostałości przekształcone w inne budynki.

Obiekty historyczne i zabytkowe

  • Folwark: Założenie folwarczne z połowy XIX wieku, z domem zarządcy i parkiem krajobrazowym.
  • Cmentarze: Parafialny i ewangelicki, z wieloma historycznymi grobami.
  • Inne obiekty: Gospoda z XIX wieku oraz budynek dworca kolejowego z 1900 roku.

Ciekawostki

W Kłodzie urodził się Hubert Hofman, znany jako Hubert H., który zyskał rozgłos po publicznym znieważył prezydenta RP w 2005 roku.

Bibliografia

  • Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego
  • Magdalena Jarzewicz „Majątki wielkopolskie”
  • Leon Preibisz „Rydzyński kościół Świętego Stanisława 1410-1945”

„`