Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Laskowo (powiat złotowski)

Chcę dodać własny artykuł

Laskowo – Wieś Krajeńska w Polsce

Laskowo to mała wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Lipka. Do lat 50. nosiła nazwę Annopol. Wieś powstała w 1936 roku w wyniku parcelacji majątku w Debrznie Wsi. Jej unikalna architektura, zachowana w niezmienionym stanie przez sześćdziesiąt lat, została wpisana do rejestru zabytków.

Charakterystyka Zabudowy

Laskowo wyróżnia się siedemnastoma budynkami z pruskiego muru, z których czternaście ma identyczny wygląd. Tylko trzy budynki, które przed wojną pełniły rolę domów mieszkalnych, różnią się od pozostałych. Pozostałe były wykorzystywane przez Niemców jako pomieszczenia inwentarskie. Cechą charakterystyczną budynków są grube mury, sięgające miejscami 80 cm, oraz specyficzny układ pomieszczeń.

Nowe Obiekty i Infrastruktura

Po wojnie jedynym nowym obiektem w Laskowie był sklep, zbudowany w miejscu starego kiosku spożywczego, który przeszedł kapitalny remont pod koniec lat 80. Mieszkańcy są również dumni z wcześniejszej elektryfikacji wsi, która miała miejsce latem 1946 roku, kiedy to za dwie tony żyta podłączono Laskowo do prądu.

Wspólnota i Integracja

Laskowo charakteryzuje się silną integracją mieszkańców, którzy chętnie sobie pomagają. Przykładem jest tradycja stróżowania, która zagościła po wojnie, kiedy to mężczyźni dyżurowali w nocy, pilnując domów. Z czasem zwyczaj ten ewoluował, a stróżowie zaczęli korzystać z żelaznych lasek zamiast drewnianych.

Obecność Rolnictwa

Obecnie Laskowo zamieszkuje ponad 60 osób, z których większość utrzymuje się z rolnictwa. Z czternastu domostw tylko jedno nie posiada ziemi, a cztery gospodarstwa przeszły na młodsze pokolenie. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa pilskiego.

Podsumowanie

Laskowo to wieś o bogatej historii, charakterystycznej architekturze oraz silnych więzach społecznych. Jej mieszkańcy z powodzeniem łączą tradycję z nowoczesnością, dbając o swoje dziedzictwo oraz rozwój lokalny.