Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Koszajec (powiat pruszkowski)

Chcę dodać własny artykuł

Koszajec

Koszajec to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów. W przeszłości wieś nosiła nazwę Kossaciec i była miejscowością szlachecką, istniejącą w XVI wieku w powiecie błońskim. W latach 1975–1998 Koszajec administracyjnie należał do województwa warszawskiego.

Lokalizacja i infrastruktura

We wsi przebiega autostrada A2, łącząca Stryków z Konotopą. Koszajec jest również dobrze skomunikowany dzięki drogom prowadzącym do Brwinowa, Moszny oraz Biskupic. Na terenie miejscowości znajduje się kilka stawów oraz zniszczony cmentarz ewangelicki, który pochodzi od niemieckich osadników.

Osobistości

W Koszajcu urodziła się Seweryna Duchińska, polska poetka, publicystka i tłumaczka, znana z działalności literackiej w XIX wieku.

Podsumowanie

Koszajec to wieś o bogatej historii, z interesującą infrastrukturą i znaczącymi postaciami w swojej przeszłości. Jest to miejsce o dużym potencjale, zarówno pod względem turystycznym, jak i historycznym.

Linki zewnętrzne