Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kościernica (powiat białogardzki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kościernica

Kościernica, znana w języku niemieckim jako Kösternitz, to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Białogard. W 2012 roku wieś liczyła 376 mieszkańców.

Położenie

Wieś znajduje się około 5 km na północny wschód od Białogardu, przy drodze łączącej Białogard z Nosówkiem oraz w pobliżu linii kolejowej Gdańsk – Stargard Szczeciński. Wyróżniają się tu użytki zielone i torfowiska niskie, a na południe od wsi leży Góra Kościernicka.

Toponimia

Nazwa Kościernica prawdopodobnie pochodzi ze słowiańskiego i oznacza chrust.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1299 roku. W XVII wieku mieszkało tu 89 osób, a w 1931 roku liczba mieszkańców wynosiła 321.

Zabytki i atrakcje

  • Dwa nieczynne cmentarze z XIX wieku:
    • o powierzchni 0,36 ha przy szczycie Góry Kościerskiej, z runem z bluszczem i barwinkiem
    • o powierzchni 0,10 ha z rzędem klonów i lilakiem
  • Stodoła o konstrukcji ramowej (zagroda nr 3)
  • Budynek inwentarski o konstrukcji ramowej (zagroda nr 24)

Przyroda

W przeszłości wzdłuż drogi do Pękanina rosły aleje lip drobnolistnych i klonów zwyczajnych, tworząc imponujący szereg drzew.

Turystyka

Kościernica jest punktem na lokalnym szlaku turystycznym rowerowo-pieszym, Szlaku wschodnim wokół Białogardu. W pobliżu znajduje się Góra Kościernicka, która oferuje panoramiczne widoki na Białogard.

Gospodarka

Wieś ma jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Funkcjonuje tu wodociąg grupowy, a także sieć gazowa. Od 2004 roku działa Ośrodek Hodowlano-Zarybieniowy Polskiego Związku Wędkarskiego, zajmujący się hodowlą narybku różnych gatunków ryb.

Kultura i sport

W Kościernicy znajduje się boisko sportowe. Ludowy Zespół Sportowy „Tęcza” Kościernica należy do Gminnego Zrzeszenia LZS, chociaż jest zawieszony od 2007 roku.

Komunikacja

Wieś ma przystanek kolejowy oraz przystanek komunikacji autobusowej, co zapewnia mieszkańcom dobre połączenia z okolicą.

„`