Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Unia Europejska odpowiada na kontrowersyjny plan Tuska dotyczący migracji

Plany premiera Donalda Tuska odnośnie do kontroli migracji budzą wątpliwości, zwłaszcza w kontekście zobowiązań w zakresie praw człowieka. Według przedstawiciela Komisji Europejskiej, takie działania mogą naruszać międzynarodowe i unijne normy, w tym prawo do dostępu do procedur azylowych. W rozmowie z serwisem Politico podkreślił, że „kraje członkowskie muszą przestrzegać swoich zobowiązań”.

Kontrowersje wokół zapowiedzi Tuska

Od sobotniej konwencji, na której premier otwarcie zaanonsował zamierzenia dotyczące polityki migracyjnej, w mediach i wśród organizacji pozarządowych trwa burzliwa dyskusja. Tusk zadeklarował potrzebę „odzyskania pełnej kontroli nad tym, kto wjeżdża do Polski”, co natychmiast wywołało obawy o ewentualne zawieszenie procedur azylowych.

Reakcja Unii Europejskiej

Poranna wypowiedź przedstawiciela KE jasno wskazała, że Unia oczekuje przemyślanych rozwiązań. „Musimy pracować nad europejskim podejściem, które będzie odporne na hybrydowe ataki, ale nie podważy naszych wartości”, dodał. Wskazał też, że kryzys migracyjny nie powinien być wykorzystywany do osłabiania demokracji i podstawowych praw.

Krytyka i broniące głosy

Europoseł KO, Bartłomiej Sienkiewicz, również odniósł się krytycznie do decyzji Tuska, wyrażając obawy o bezpieczeństwo. „Czy naprawdę potrzebujemy uświadomienia, by dostrzec zagrożenie, które może wynikać z nielegalnych działań na granicy?” – pytał. Z drugiej strony, były polityk PO, John Abraham Godson, poparł premiera, twierdząc, że decyzja o zawieszeniu przyjmowania azylantów politycznych jest „rozsądna”. Podkreślił, że nie możemy pozwolić, by uchodźcy stawali się narzędziem w rękach przeciwników Polski.

Różnice w koalicji

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, zaznaczył, że propozycje Tuska nie są zgodne z uzgodnieniami koalicji. Wyraził również poparcie dla „odzyskania kontroli” na granicy, jednocześnie przestrzegając przed wszelkimi próbami zawieszania prawa do azylu, które powinno obowiązywać w skrajnych przypadkach. „Prawo do azylu jest niezwykle ważnym elementem międzynarodowego prawa” – dodał.

Inicjatywy PiS

Jednak w świecie polityki nie brakuje kontrowersji. Prawo i Sprawiedliwość, ostro krytykując rząd Tuska, ogłosiło zbiórkę podpisów pod referendums inicjatywą dotyczącą migracji. „Musimy zebrać ponad 500 tys. podpisów, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – nawoływał Mariusz Błaszczak. To zdaje się być aspekt, na który rząd Tuska mógłby zwrócić uwagę, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów.

Źródło/foto: Polsat News

Flickr, KPRM, Krystian Maj / PAP/Artur Reszko
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie