Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Klepaczka (powiat kłobucki)

Chcę dodać własny artykuł

Klepaczka

Klepaczka to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie śląskim, powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka. W latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa częstochowskiego. Miejscowość leży na południowy zachód od Wręczycy Wielkiej, podlega parafii św. Mikołaja w Truskolasach oraz należy do obwodu szkolnego Zespołu Szkół w Truskolasach. W Klepaczce znajduje się także maszt radiowy RTCN o wysokości 340 metrów.

Historia

Klepaczka została po raz pierwszy wspomniana w 1626 roku jako kuźnica w akcie erekcyjnym parafii truskolaskiej. Do 1860 roku obszar ten był częścią majątku dworskiego. Wieś powstała z dwóch osiedli: Klepaczki i Bednarzy. Nazwa Klepaczki związana jest z małą hutą, w której produkowano łyżki, a Bednarze zajmowali się wytwarzaniem drewnianych naczyń.

W 1865 roku oba osiedla zostały uwłaszczone i scalone, co doprowadziło do rozwoju wsi. Na miejscu huty wzniesiono młyn wodny, a obszar wokół niego przekształcono w Małą Kolonię Młyńską.

Historia szkolnictwa

Pierwsza szkoła w Klepaczce powstała w 1913 roku. Wcześniej dzieci uczęszczały do szkoły w Truskolasach. W 1934 roku Franciszek Korzekwa wybudował odpowiedni budynek, w którym mieściły się trzy sale lekcyjne. W roku szkolnym 1939/40 zapisało się do niej 240 dzieci, jednak po wybuchu II wojny światowej nauczanie zostało wstrzymane.

Po wojnie nauka wznowiona została szybko, ale w 1950 roku obwód szkolny w Klepaczce został zlikwidowany. Dzięki staraniom lokalnych działaczy, w 1961 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny. Z czasem liczba uczniów malała, co doprowadziło do likwidacji szkoły w latach 90. Obecnie dzieci uczęszczają do przedszkola i Zespołu Szkół w Truskolasach.

Historia OSP w Klepaczce

Ochotnicza Straż Pożarna w Klepaczce została założona w 1918 roku przez Rocha Krauzego. W 1920 roku przy jednostce powstała orkiestra dęta, która działa nieprzerwanie, uświetniając lokalne uroczystości. W 1952 roku oddano do użytku remizę strażacką.

Bibliografia

  • Gmina Wręczyca Wielka, Wręczyca Wielka 2007, GOK