Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Izrael planuje przejąć Muzeum Auschwitz? Reakcja MSZ zaskakuje

Dwuznaczny pomysł amerykańskiego scenarzysty żydowskiego pochodzenia, Davida Mameta, wzbudził falę kontrowersji po jego publikacji w „The Wall Street Journal”. Stwierdził, że administracja Donalda Trumpa powinna „pomóc Izraelowi przejąć Muzeum Auschwitz”, co spotkało się z krytyką ze strony ekspertów, którzy nie widzą sensu w takiej propozycji. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych również odniósł się do tej kwestii, pozostawiając ją bez komentarza.

MAMET I JEGO PROPOZYCJA

David Mamet, wielokrotnie nominowany do Oscara, opublikował swój felieton 9 lutego, ponownie poruszając kwestię Muzeum Auschwitz-Birkenau w kontekście polityki amerykańskiej. Scenarzysta, z pochodzenia Żyd, zaproponował, by rząd USA wymusił na Polsce przekazanie terenu dawnego obozu zakłady, w którym odbywała się jedna z najtragiczniejszych zbrodni w historii ludzkości. Twierdził, że właśnie w tym kontekście należy rozpatrywać brak obecności premiera Izraela, Binjamina Netanjahu, na obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, co związane było z obawami przed aresztowaniem go w Polsce.

REAKCJA EKSPERTÓW

Reakcje na słowa Mameta były zdecydowane. Piotr Kadlcik, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, nazwał tę inicjatywę bezpodstawną, podkreślając, że nie ma w niej poparcia ze strony społeczności żydowskiej. Monika Krawczyk, była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, dodała, że taka propozycja to „straszne głupoty”, które nie mają sensu i wskazała na dużą rolę Polaków w pielęgnowaniu pamięci o Holokauście. Zwróciła uwagę, że Muzeum Auschwitz jest miejscem pamięci dla wielu narodów, nie tylko Żydów, i finansowane jest przez polski rząd.

HISTORIA MUZEUM

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau działa od 1947 roku, a jego status administracyjny leży w gestii polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak znaczenie tego miejsca dla światowej pamięci o Holokauście wiąże się z wieloma międzynarodowymi inicjatywami i darowiznami, w tym ze wsparciem ze strony, m.in. Światowego Kongresu Żydów. Jak przypomniał Kadlcik, w Polsce istnieje wiele muzeów pamięci Holokaustu, każde z innym statusem prawnym i finansowym, co pokazuje, że temat ten jest znacznie bardziej złożony niż próba przypisania go jednemu państwu.

Ostatnie wydarzenia związane z propozycją Mameta stanowią kolejną ilustrację skomplikowanej polityki historycznej i tożsamościowej, a także relacji międzynarodowych. Zabrakło dotąd reakcji samych Izraelczyków w tej sprawie, co zdaje się uświadamiać, jak delikatne są to tematy.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie