Janiszów – Informacje ogólne
Janiszów to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, w gminie Annopol. W przeszłości istniała gmina Janiszów, a w latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa tarnobrzeskiego. Obecnie wieś jest sołectwem gminy Annopol.
Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, Janiszów liczył 492 mieszkańców. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Andrzeja w Borowie.
Historia obozu pracy
W czasie II wojny światowej, w 1940 roku, w Janiszowie powstał nazistowski obóz pracy przymusowej dla Żydów. Niemiec Kovalsky, nadzorujący prace w regionie, zażądał stu robotników do prac związanych z wałem powodziowym i regulacją Wisły.
7 listopada 1942 roku oddział partyzancki im. T. Kościuszki przeprowadził atak na oboz. Udało im się uwolnić 500 więźniów żydowskich oraz zabić komendanta obozu, Paula Ignora. Niestety, podczas tej akcji partyzanci obrabowali również wyzwolonych więźniów. Grzegorz Korczyński, dowódca oddziału, sprzeciwił się przyjęciu części więźniów do swojego zespołu, co wywołało kontrowersje w okolicy.
Prawdopodobnie w obronie więźniów stanął żydowski oddział partyzancki dowodzony przez Jana Jaakowa Szelubskiego. Dziewięć dni po ataku na oboz, oddział Korczyńskiego otoczył żydowskich partyzantów, w wyniku czego większość z nich została wymordowana. Udało się przeżyć jedynie Szelubskiemu i dwóm innym osobom.