Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Młoda kobieta objęta dozorem za stalking byłej dziewczyny

Policja z komisariatu w Kuźni Raciborskiej rozwiązała sprawę, która ukazuje ciemniejszą stronę ludzkich emocji. 20-letnia mieszkanka Raciborza została zatrzymana po tym, jak przez ponad miesiąc uporczywie nękała swoją byłą dziewczynę. Jej działania przybrały na intensywności, a ofiara dosłownie czuła się ścigana przez swoją prześladowczynię. Już teraz wiadomo, że młoda kobieta usłyszała zarzuty, a prokuratura objęła ją dozorem, wprowadzając zarazem zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną. Grozi jej nawet 8 lat więzienia.

Dramatyczne Zgłoszenie

Pod koniec września, 22-letnia raciborzanka zwróciła się o pomoc do policji, wyrażając zaniepokojenie względem zachowania swojej byłej partnerki. Rozstanie nie przyniosło ukojenia emocjonalnego, a nękająca zaczęła intensywnie dzwonić i wysyłać wiadomości. Gdy pokrzywdzona zablokowała jej numer, sprawczyni zaczęła kontaktować się z rodziną ofiary, co tylko pogłębiło jej obawy. W dodatku, 20-letnia kobieta regularnie obserwowała i nachodziła swoją byłą w jej miejscu zamieszkania oraz pracy. W wyniku tego nękania, raciborzanka obawiała się nawet wyjść z domu, czując się zagrożona.

Konsekwencje Zatrzymania

W końcu nękająca została zatrzymana, a po przesłuchaniu usłyszała zarzut uporczywego nękania. Na wniosek policji oraz prokuratury, raciborski sąd zastosował w jej przypadku policyjny dozór oraz zakazał jakiegokolwiek kontaktu z pokrzywdzoną. Przestępstwo to może się zakończyć nawet 8-letnim wyrokiem pozbawienia wolności.

Prześladowanie – Co To Oznacza?

Nie można jednoznacznie określić listy zachowań, które kwalifikują się jako uporczywe nękanie. W praktyce sprawcy często stosują metodologię dzwonienia, tzw. głuchych telefonów, a także nawołują w półśnie w nocy. Ich działania obejmują także stałe obserwowanie ofiary, wystawanie pod jej domem czy miejscem pracy, kontaktowanie się z nią przez osoby trzecie, a w skrajnych przypadkach nawet włamanie. Nie rzadko zdarzają się również przypadki publikacji informacji o pokrzywdzonej w mediach społecznościowych.

Warto zaznaczyć, że jednorazowe zdarzenie nie jest klasyfikowane jako uporczywe nękanie. Dla zaistnienia przestępstwa stalkingu kluczowy jest fakt, że działania sprawcy generują w ofierze uzasadnione poczucie zagrożenia. W tej sprawie niestety widzimy jasny przykład, jak miłość może przerodzić się w obsesję, a zdrowe relacje zostaną zastąpione niepokojem i strachem.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie