Gałęzów
Gałęzów to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Bychawa. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 834, a jej współrzędne geograficzne to 50°59’22″N 22°32’00″E. Wieś ma bogatą historię, będąc szlachecką miejscowością w drugiej połowie XVI wieku.
W latach 1954–1972 Gałęzów był siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 administracyjnie należał do województwa lubelskiego. Obecnie wieś jest sołectwem gminy Bychawa. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczba mieszkańców wynosiła 499.
Historia
W Gałęzowie znajdują się ruiny dworu Koźmianów, który był wzmiankowany już w XV wieku jako własność rodziny Gałęzowskich. To miejsce jest również znane jako miejsce urodzin poety Kajetana Koźmiana. W okresie międzywojennym majątek był własnością Teresy z Przewłockich Zakrzeńskiej, a obecnie dwór jest w rękach prywatnych i jest w trakcie restauracji.
W latach 1859 i 1865 wieś odwiedził znany etnograf Oskar Kolberg.
Zabytki
Na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajduje się zespół dworski z początku XIX wieku, w tym:
- dwór
- park