Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dołgie (powiat drawski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Dołgie – wieś sołecka

Dołgie to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie. W 2007 roku wieś liczyła 149 mieszkańców, a do końca 2017 roku liczba ta spadła do 144. Dołgie stanowi część sołectwa Grzybno, które obejmuje także osady Kosobądz i Węglin.

Historia

W XIV wieku wieś była własnością rodziny von Born. 5 marca 1945 roku została zajęta przez polskie pułki piechoty. Do 1954 roku wieś należała do gminy Rydzewo, a następnie do gromady Dołgie, która została zlikwidowana w 1958 roku. W latach 1975–1998 Dołgie przynależało do województwa koszalińskiego. Do końca 2018 roku wieś była częścią gminy Ostrowice, której mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się za jej zniesieniem w konsultacjach społecznych w lipcu 2018 roku.

Geografia

Wieś znajduje się około 7 km na południowy zachód od Ostrowic, w pobliżu jeziora Kamień i drogi wojewódzkiej nr 173.

Zabytki

W Dołgim znajdują się następujące zabytki, wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków:

  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – szachulcowy, zbudowany w latach 1614-1645. Jest to kościół filialny, należący do parafii pw. św. Stanisława w Zarańsku. Obiekt ma charakterystyczną czworoboczną wieżę i barokowy ołtarz główny z XVIII wieku. Po II wojnie światowej był nieużywany, a jego ponowne poświęcenie miało miejsce w 1969 roku. W 2017 roku kościół został zamknięty z powodu złego stanu technicznego.
  • Park dworski – z drugiej połowy XIX wieku, stanowi pozostałość po dworze.
  • Zabytkowy cmentarz – założony w XIX wieku, z wartościowym drzewostanem.

„`