Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czarna (powiat łańcucki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Czarna – Informacje ogólne

Czarna to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, będąca siedzibą gminy o tej samej nazwie oraz rzymskokatolickiej parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady Czarna.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. Imienia NMP – neogotycki kościół usytuowany w centrum wsi, z prostokątnym korpusem i węższym prezbiterium. Wnętrze wyposażone jest w elementy neogotyckie.
  • Kapliczka – wybudowana w połowie XIX wieku, znajduje się w południowej części wsi, obok skrzyżowania drogi do Łukawca.
  • Dawna leśniczówka Potockich – murowany budynek z 1934 roku, położony na skraju lasu, z gankiem przy elewacji frontowej.
  • Budynki mieszkalne – najstarsze obiekty pochodzą z XIX wieku, charakteryzujące się zrębową konstrukcją oraz pomieszczeniami gospodarczymi pod wspólnym dachem.

Ludzie związani z Czarną

  • Aleksander Augustyn Rejman (1914-2005) – polski ogrodnik pomolog, prorektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Kategoria

Wsie w powiecie łańcuckim

„`