Czernichów
Czernichów to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Czernichów. W przeszłości była miejscowością królewską, należącą do klucza czernichowskiego wielkorządów krakowskich.
Historia
Początki Czernichowa sięgają przełomu X i XI wieku. W XIII wieku część wsi należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. W XVI wieku Czernichów stał się własnością króla Zygmunta Starego. Po III rozbiorze Polski miejscowość znalazła się pod panowaniem Austrii, a w 1815 roku weszła w skład Rzeczypospolitej Krakowskiej.
W 1860 roku w Czernichowie założono Szkołę Praktyczną Gospodarstwa Wiejskiego, obecnie znaną jako Zespół Szkół Rolniczych im. Franciszka Stefczyka. W 1890 roku dr Franciszek Stefczyk zainicjował Spółdzielczą Kasę Oszczędności i Pożyczek, co zapoczątkowało spółdzielczość wiejską w Polsce.
W okresie międzywojennym Czernichów był siedzibą gminy zbiorczej, a od 1973 roku stanowi centrum gminy Czernichów, która obejmuje 12 sołectw. W miejscowości działają zarówno katolicy, jak i Świadkowie Jehowy.
Zabytki
W Czernichowie znajdują się następujące obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego:
- Kościół św. Trójcy
- Kaplica Różańcowa
- Zespół dworski
- Zajazd
Dodatkowo warto wspomnieć o ludowej rzeźbie „Chrystus u słupa” oraz pomniku upamiętniającym 10-lecie odzyskania niepodległości.
Turystyka
Czernichów jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. Można tu odwiedzić wzniesienie Chełm oraz wziąć udział w Ogólnopolskim Spływie Kajakowym na trasie Czernichów – Kraków. Wędkarze znajdą tu dogodne warunki nad Wisłą oraz w lokalnych stawach.
Osoby związane z Czernichowem
- Zbigniew Czeczot-Gawrak (1911–2009), filmoznawca i wykładowca
- Kazimierz Stefczyk (1891–1941), pułkownik Wojska Polskiego