„`html
Broniszewo – podstawowe informacje
Broniszewo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Wierzbinek. Miejscowość leży nad Kanałem Ślesińskim, przed ujściem Noteci do Gopła. W 2022 roku wieś zamieszkiwało 110 osób, a jej powierzchnia wynosi 2,27 ha.
Historia
Historia Broniszewa sięga XIV wieku, kiedy to erygowano w nim parafię. W XVI wieku wieś była w posiadaniu Sokołowskich z Warzymowa. Na lokalnym cmentarzu spoczywa Józef Wichliński, poległy w powstaniu styczniowym. W latach 1975-1998 Broniszewo należało do województwa konińskiego.
Zabytki
W miejscowości znajdują się następujące zabytki:
- Kościół pw. św. Benona z lat 1900-1904 (styl gotycki)
- Cmentarz kościelny
- Ogrodzenie murowane z bramą z 1955 roku
- Murowana organistówka z początku XX wieku
- Zespół plebanii (murowane obiekty z początku XX wieku)
- Cmentarz katolicki z początku XX wieku
- Zagroda nr 36 (gliniane domy i obory z końca XIX wieku)
Gospodarka
Broniszewo jest typowo rolniczą miejscowością, w której większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Funkcjonuje tu 35 gospodarstw rolnych, zajmujących łącznie 195 ha gruntów. Uprawy obejmują głównie zboża oraz łąki i pastwiska. Miejscowość nie dysponuje większymi zakładami pracy, a dostęp do transportu publicznego jest ograniczony.
Oświata
Do 2001 roku w Broniszewie działała szkoła podstawowa. Obecnie uczniowie są dowożeni do Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Morzyczynie. Historia szkoły sięga okresu międzywojennego, kiedy to była filią szkoły z Przewozu.
Straż pożarna
W Broniszewie działa Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), założona w 1917 roku. W okresie międzywojennym jednostka zdobyła sztandar, orkiestrę i samochód bojowy. Po wojnie wybudowano nową remizę w Broniszewie, a w 1982 roku przekazano jednostce nowy sztandar.
„`