Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bronów (powiat świdnicki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Bronów – Informacje ogólne

Bronów (niem. Börnchen) to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Dobromierz. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wałbrzyskiego. W 2003 roku osada Kotlina została włączona do Bronowa.

Demografia

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, Bronów zamieszkiwało 97 osób. Miejscowość znana była jako Börnchen od XVIII wieku, a po 1945 roku przyjęła obecną nazwę.

Historia

Od XV do XVII wieku

Bronów posiada bogatą historię, sięgającą XVI wieku, kiedy to wieś była w posiadaniu różnych szlacheckich rodów, takich jak Czettritzowie i Schaffgotchowie. W 1492 roku dziedziczka pani vom Both miała w Bronowie murowany dom obronny. W 1686 roku miało miejsce małżeństwo księżnej Joanny Teresy von Stein z księciem Ferdynandem von Schaffgotsch.

Wiek XVIII

Od 1745 roku Bronów był własnością rodu von Mutius. Franz von Mutius odkupił dobra od hrabiny Josephy von Matuschkai.

Wiek XIX i XX

W XIX wieku rodzina von Mutius posiadała liczne majątki, w tym wioski Kryształowice i Olbrachtowice. W Bronowie wybudowano salę rozjemczą, w której odbywały się sprawy drobnych wykroczeń. Po I wojnie światowej transport towarów odbywał się samochodami ciężarowymi, a miejscowi rolnicy stworzyli kolonię Nowy Bronów, obecną Bronówek.

Zabytki

W Bronowie znajduje się zespół pałacowy z XVIII-XIX wieku, który obejmuje:

  • Pałac: Z około 1670 r., przebudowany w 1780 roku. Obecnie w stanie ruiny.
  • Park: Otaczający pałac, z starodrzewem, w tym rzadkim kasztanem jadalnym.
  • Dom ogrodnika: Znajdujący się pod numerem 5.

Turystyka

Bronów, malowniczo położony u podnóża Sudetów, przyciąga turystów pięknymi widokami. Miejscowy rolnik Kaspar stworzył miejsce biwakowe, które przyciągało mieszkańców na weekendy. Znany pisarz Fiodor Sommer opisał to miejsce w swojej powieści Drogą do młyna.

„`