„`html
Baranowo
Baranowo, znane wcześniej jako Baranowen oraz Hoverbeck, to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. Miejscowość znajduje się obok drogi prowadzącej z Mikołajek do Mrągowa i dysponuje podstawową infrastrukturą, w tym szkołą, stacją PKP oraz sklepem.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wspomniana w 1555 roku jako wieś czynszowa. W 1563 roku w Baranowie mieszkało 57 gospodarzy. W 1655 roku wieś przeszła w ręce barona Johana von Hoverbecka. W XVIII wieku istniała już szkoła, a w 1785 roku Baranowo liczyło 45 domów. W XIX wieku, po uwłaszczeniu chłopów, wieś nadal rozwijała się, a w 1901 roku utworzono nową parafię.
W 1938 roku, w ramach germanizacji, wieś zmieniła nazwę na Hoverbeck. Po II wojnie światowej Baranowo zostało włączone do Polski, a na jego terenie utworzono PGR. W latach 70. do sołectwa Baranowo należały sąsiednie wsie, a w latach 80. XX wieku powstał zakład doświadczalny Polskiej Akademii Nauk.
Zabytki
- Dwór z XVIII wieku: pożar w 1838 roku doprowadził do jego przebudowy. Obecnie zarządzany przez PAN, częściowo odrestaurowany.
- Park: o powierzchni około 7 ha, z odtworzonym układem wodnym, częściowo zaniedbany.
- Spichlerz z XIX wieku: częściowo odbudowany, remont przerwany w 2002 roku.
- Neobarokowy kościół: z lat 1904-1907, wcześniej ewangelicki, z charakterystyczną wieżą.
Bibliografia
- Mrągowo. Z dziejów miasta i powiatu. Pojezierze, Olsztyn, 1975.
- Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich. Wydanie III, Studio Arta, Olsztyn 2001.
- Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996.
- Polska Akademia Nauk
„`