„`html
Biały Ług
Biały Ług to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Prażmów. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa warszawskiego.
Historia
Obszar, na którym powstała wieś Biały Ług, był w XVI wieku częścią lasów Mazowsza. Osadnictwo koncentrowało się w pobliżu cieków wodnych, takich jak Wągrodnica i Czarna. W XIX wieku, na wykarczowanej części lasu, powstały wsie Gabryelin i Biały Ług. Nazwa „Biały Ług” prawdopodobnie odnosi się do podmokłych terenów.
W 1888 roku wieś Biały Ług i Gabryelin obejmowały 843 morgi lasu oraz 476 mórg gruntów ornych i ogrodów. W tym okresie znajdowały się tam 2 murowane i 19 drewnianych budynków. Biały Ług był częścią dóbr Wągrodno, granicząc z innymi miejscowościami, takimi jak Gabryelin i Wola Pieczyska.
Na początku XX wieku właścicielem Wągrodna był Michał Ordęga, który w 1903 roku oddzielił folwark Biały Ług od swojego majątku. W 1911 roku włościanie nabyli około 20 ha ziemi, tworząc trzy Towarzystwa Włościan. W 1918 roku część gruntów została sprzedana innym mieszkańcom. Zgodnie z spisem ludności z 1921 roku, Biały Ług liczył 14 budynków i 108 mieszkańców, wszyscy byli katolikami.
W latach 50. wieś Biały Ług należała do Gromadzkiej Rady Narodowej w Woli Wągrodzkiej, a później do gromady Uwieliny. Biały Ług od początku związany jest z Parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pieczyskach.
Bibliografia
- Ewa i Włodzimierz Bagieńscy, Historia wokół nas: Biały Ług i Gabryelin, w: Co i jak w powiecie piaseczyńskim, nr 33, styczeń 2001
„`