Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zagórzany (województwo świętokrzyskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zagórzany

Zagórzany to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa kieleckiego.

Historia

Wieś Zagórzany została po raz pierwszy wspomniana w dokumencie z 1232 roku, który odnosił się do wsi oddających dziesięcinę dla klasztoru w Sulejowie, na mocy nadania Fulkona, arcybiskupa gnieźnieńskiego.

W połowie XIV wieku, według Akt proszowskich z 1383 roku, pojawia się Mikołaj z Gorynic, który był burgrabią krakowskim w 1405 roku. Jego synowie, Hinek i Jan, także posługiwali się nazwiskiem związanym z Zagórzanami. Jan miał czterech synów, którzy zostali dziedzicami Zagórzan, według Długosza. Hinek był dziedzicem Kuchar, natomiast Maciej posiadał Żegocin i Hinków.

W 1509 roku Zbigniew, Stanisław i Maciej sprzedali Zagórzany Gnojeńskiemu, co zostało oprotestowane przez ich siostrę, Annę Kołaczkowską. W 1579 roku wieś była w posiadaniu pani Gnojeńskiej, która miała sześciu kmieci, zagrodnika oraz ośmiu chałupników.

W roku 1881 wieś i folwark należały do gminy Zborów i parafii Ostrowce.

Uwagi

Aktualnie Zagórzany liczą 99 mieszkańców i 17 posesji, w tym 15 gospodarstw rolnych.

Przypisy

  • Wieś wymieniona w dokumencie z 1232 roku.
  • Pierwsze znane nazwiska związane z miejscowością to Mikołaj, Hinek i Jan.
  • Właścicielką wsi w 1579 roku była pani Gnojeńska.

„`