Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Włóki (województwo kujawsko-pomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Włóki – wieś sołecka w Polsce

Włóki, znane w przeszłości jako Weichselort, to wieś sołecka położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dobrcz. Wieś znajduje się około 21 km na północny wschód od Bydgoszczy, przy trakcie gdańskim.

Etymologia

Nazwa „Włóki” pochodzi od jednostki miary powierzchni gruntu rolnego, równej 30 morgom (16,8 ha), co podkreśla jej rolniczy charakter. W przeszłości wieś nosiła także inne nazwy, m.in. Sucow, Włoki, Włęki i Wlaky.

Demografia

Na dzień 31 grudnia 2023 roku wieś liczyła 315 mieszkańców.

Historia

Początki Włók sięgają procesów osadniczych związanych z biskupstwem włocławskim. Wieś była wzmiankowana w dokumentach z lat 1256, 1286 i 1289. W 1315 roku uzyskała zezwolenie na lokację na prawie niemieckim. W XVI wieku wieś obejmowała 15,5 łana, a w XIX wieku 491 ha, z mieszkańcami zajmującymi się głównie rolnictwem.

W 1772 roku Włóki znalazły się w zaborze pruskim, a po I wojnie światowej wróciły do Polski. W okresie zaborów wieś zmagała się z germanizacją, a po wojnie nastąpiła repolonizacja. Współczesna struktura społeczna wsi jest zależna od pracy w pobliskiej Bydgoszczy.

Zabytki

  • Drewniany kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z XVII wieku, wpisany do rejestru zabytków.

Miejsce pamięci narodowej

Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 i wojewódzkiej nr 256 znajduje się cmentarz wojenny, upamiętniający poległych żołnierzy w trakcie walk 3 września 1939 roku. W wyniku ekshumacji w 1947 roku zidentyfikowano pięciu żołnierzy, a w 2018 roku odkryto szczątki kolejnych czterech, prawdopodobnie obrońców Włók.

Pomnik wzniesiony dla upamiętnienia tych wydarzeń został odsłonięty 21 września 1947 roku, a jego renowacja miała miejsce w 2008 roku.

Podsumowanie

Włóki to wieś o bogatej historii, związana z rolnictwem, która przetrwała wiele zawirowań politycznych. Dziś jest miejscem pamięci narodowej, a jej mieszkańcy w dużej mierze pracują w pobliskim mieście.

„`