Wolanów
Wolanów, znany również jako Wola Kowalska i Wola Świętej Doroty, to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, będąca siedzibą gminy Wolanów. W przeszłości miejscowość ta miała status miasta. W latach 1975–1998 wchodziła w skład województwa radomskiego.
Geografia
Wolanów leży na współrzędnych 51°22’45″N 20°58’35″E. Przez wieś przebiega trasa drogi wojewódzkiej nr 733 oraz droga krajowa nr 12.
Parafia i zabytki
W wsi znajduje się parafia rzymskokatolicka św. Doroty, której pierwotny drewniany kościół uznawany za zabytek sztuki ludowej został przeniesiony do Muzeum Wsi Radomskiej.
Historia
Wolanów został założony przez Ignacego Jankowskiego w 1773 roku na gruntach wsi Wola. Prawa miejskie nadał mu król Stanisław August Poniatowski, jednak w 1869 roku miejscowość utraciła ten status. Podczas II wojny światowej, 22 grudnia 1941 roku, Niemcy utworzyli w Wolanowie getto dla żydowskich mieszkańców, w którym przebywało około 600 osób. W sierpniu 1942 roku, mieszkańcy getta zostali wywiezieni do Szydłowca, a następnie do obozu zagłady w Treblince.
Obiekty w Wolanowie
- Dworzec kolejowy
- Cmentarz katolicki
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Podsumowanie
Wolanów to wieś o bogatej historii, będąca niegdyś miastem, z istotnymi wydarzeniami związanymi z II wojną światową. Dziś stanowi ważny ośrodek lokalnej społeczności w regionie Mazowsza.