Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wola Rafałowska (województwo mazowieckie)

Chcę dodać własny artykuł

Wola Rafałowska

Wola Rafałowska to wieś znajdująca się w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy. Do 1954 roku była siedzibą gminy Kuflew, a w latach 1975-1998 administracyjnie przynależała do województwa siedleckiego. Miejscowość charakteryzuje się obecnością wielobranżowego sklepu, a wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach.

Historia

Nazwa „Wola” w mazowieckich wsiach pojawia się już w XV wieku, a miejscowości te były zakładane w celu zagospodarowania gruntów leśnych. Mieszkańcy tych osad przez pewien czas byli zwolnieni z podatków i opłat. Wola Rafałowska może być identyfikowana z historyczną „Ruską Wolą” z XVI wieku. W XIX wieku wieś była znana jako „Budy”, co sugerowało miejsce zabudowane.

W 1888 roku miejscowość liczyła 252 mieszkańców oraz obejmowała wieś i folwark, a jej powierzchnia wynosiła 401 mórg (224,5 ha) dworskich i 614 mórg (343,8 ha) chłopskich. W okresie przed I wojną światową i międzywojennym Wola Rafałowska była miejscem licznych plenerów artystycznych, gościła wielu literatów i malarzy, w tym Stanisława Masłowskiego.

Po II wojnie światowej, Wola Rafałowska była znana z patriotycznej postawy mieszkańców, którzy brali udział w odbiciu więźniów z obozu NKWD w Rembertowie w 1945 roku.

Zabytki

W miejscowości znajduje się zabytkowa kapliczka, ufundowana w 1851 roku, która upamiętnia udział lokalnej ludności w powstaniu listopadowym. Kapliczka ma drewnianą konstrukcję z czterospadowym dachem krytym gontem. Dodatkowo, w Woli Rafałowskiej zachowały się chałupy z XIX wieku oraz żuraw studzienny.

Bibliografia

  • Maciej Masłowski: Henryk Grombecki, Warszawa 1936.
  • Stanisław Masłowski – Materiały do życiorysu i twórczości, Wrocław 1957.
  • Marian Raczyński „Radek” – „Odbicie więźniów z obozu w Rembertowie”, „Rocznik Mińsko-Mazowiecki”, 2003-2004.
  • Tadeusz Swat, „…Przed Bogiem i historią”, Warszawa 2003.

Linki zewnętrzne