Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wierzbno (województwo zachodniopomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Wierzbno

Wierzbno (niem. Werben) to wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice, przy południowo-wschodnim brzegu jeziora Miedwie. Miejscowość uzyskała prawa miejskie przed 1321 rokiem, jednak została zdegradowana po 1750 roku.

Historia

Wierzbno ma swoje korzenie w osadzie Grędziec, która istniała na pograniczu posiadłości biskupów kamieńskich i cystersów kołbackich. Częste spory graniczne doprowadziły do opuszczenia Grędzieca w połowie XIII wieku. Na jego miejscu powstała osada Wierzbno, której rozwój rozpoczął się w 1262 roku, kiedy to istniał już dwór biskupi, często odwiedzany przez ordynariusza diecezji kamieńskiej. Wierzbno uzyskało prawa miejskie w XIII wieku, potwierdzone przez Barnima IX w 1564 roku.

W 1321 roku cystersi z Kołbacza nabyli Wierzbno i założyli tu folwark. Miejscowość przeżyła wiele klęsk, w tym zniszczenia przez wojska brandenburskie w 1478 roku oraz przez wojska szwedzkie i austriackie podczas wojny trzydziestoletniej. W 1780 roku wielki pożar niemal doszczętnie strawił miasto. Te wydarzenia oraz zmiany w szlakach handlowych przyczyniły się do upadku Wierzbna, które w końcu XVIII wieku utraciło prawa miejskie. Obecnie zachował się miejski plac zabawowy z okresu świetności miejscowości (dawny rynek).

W latach 1945-1954 Wierzbno było siedzibą gminy, a w latach 1975-1998 administracyjnie należało do województwa szczecińskiego.

Kościół

Na południowo-zachodniej części dawnego rynku znajduje się późnogotycki kościół św. Józefa.

Przypisy

  • Kategoria: Dawne miasta w województwie zachodniopomorskim
  • Kategoria: Miasta w Polsce lokowane w XIV wieku
  • Kategoria: Wierzbno (województwo zachodniopomorskie)

„`