Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sezon grzybowy rozpoczęty. Cenne wskazówki od leśników dla grzybiarzy

W ostatnich dniach w podkarpackich lasach doszło do nieprzyjemnych incydentów, gdyż siedmioro grzybiarzy, w tym pięcioro dzieci, zgubiło się. Dzięki szybkiemu działaniu policji, które zaangażowało także ratowników i przewodników z psami, udało się ich odnaleźć. Te sytuacje zwracają uwagę na znaczenie orientacji w terenie oraz na to, jak uniknąć podobnych problemów.

Jak uniknąć zagubienia w lesie?

W minionym tygodniu miała miejsce niebezpieczna sytuacja, gdy 15-letni chłopak oddzielił się od matki podczas grzybobrania. Bez telefonu i z narastającym zmrokiem nie był w stanie odnaleźć drogi. Po bezskutecznych poszukiwaniach matka zgłosiła zaginięcie, co doprowadziło do akcji ratunkowej z udziałem około 40 osób. Poszukiwania zakończyły się sukcesem po godzinie 22:00. Jednak to nie koniec, bo już następnego dnia zaginęło kolejnych sześć osób, w tym czworo dzieci, które także straciły orientację i nie mogły znaleźć swoich aut. Również i w tej sprawie potrzebna była interwencja policji.

Porady leśników

W związku z tymi nieprzyjemnymi wydarzeniami leśnicy udzielają cennych wskazówek, jak nie zgubić się w lesie. Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna zwraca uwagę, że nowoczesne technologie, takie jak smartwatche z GPS, mogą znacznie ułatwić orientację. Warto zaznaczyć waypoint przy parkowanym samochodzie, aby w razie zgubienia się łatwo wrócić na właściwą ścieżkę.

Innym przydatnym narzędziem jest mapa z oznaczeniem oddziałów leśnych. Każdy las dzieli się na prostokątne oddziały, które można znaleźć za pomocą oznaczonych słupków. – Warto przed wyprawą zapytać w nadleśnictwie o mapę, co może znacznie ułatwić nawigację, gdy się zagubimy – dodaje Świerczyński.

Aplikacje, które mogą uratować życie

W lesie warto też mieć zainstalowane odpowiednie aplikacje, takie jak „Bank Danych o Lasach”, której funkcjonalność obejmuje działanie w trybie offline. W trudnych chwilach pomocna może być także aplikacja „Ratunek”, która umożliwia kontakt z GOPRem i lokalizację w terenie. To niezwykle ważne, zwłaszcza gdy zapada zmrok, a orientacja się gubi.

Gdzie szukać grzybów? Porady dla grzybiarzy

Pomimo niebezpieczeństw związanych z grzybobraniem, w bieszczadzkich lasach można znaleźć bogactwo grzybów. Jak zauważa Świerczyński, obecnie łatwo trafić na prawdziwki, a sezon na rydze właśnie się otwiera. Najlepsze miejsca do zbierania grzybów to wzdłuż dróg leśnych oraz obszarów, gdzie las łączy się z potokami. Prawdziwki najłatwiej znaleźć w wilgotnych lasach sosnowych, a rydze rosną w okolicy jodeł i potoków.

Przed wyruszeniem w teren pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i orientacji, aby uniknąć nieprzyjemnych przygód. Prawidłowe przygotowanie daje nam możliwość cieszenia się urokami natury, jakimi są grzyby, bez zbędnego ryzyka zagubienia.

Źródło/foto: Polsat News

Pixabay/ivabalk
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie