Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Przewodnik po bezpiecznym grzybobraniu: jak uniknąć zgubienia się w lesie

W polskich lasach nastąpił prawdziwy wysyp grzybów, co przyciągnęło wielu entuzjastów leśnych poszukiwań. Niestety, pasja ta niesie ze sobą pewne ryzyko. W minionym tygodniu w podkarpackich lasach zgubiło się siedmioro grzybiarzy. Eksperci leśni jednak mają sprawdzone metody, które pomagają uniknąć nieprzyjemnych przygód.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W GRZYBOBRANIU

Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna w Bieszczadach podkreśla, że korzystanie z nowoczesnych technologii to doskonały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Smartwatche z funkcją GPS mogą okazać się najlepszym towarzyszem w lesie. Wystarczy zapamiętać lokalizację swojego pojazdu jako punkt odniesienia, aby bez trwogi odnaleźć drogę powrotną.

TRADYCYJNE METODY W ZDOLNYCH RĘKACH

Dla tradycjonalistów, dobrą opcją są mapy z oznaczonymi słupkami oddziałowymi. Każdy las dzieli się na oddziały, które są oznaczone numerami, co znacznie ułatwia zlokalizowanie swojej pozycji. Świerczyński doradza, by przed wyruszeniem do lasu zaopatrzyć się w mapę oddziałową. W razie potrzeby warto skonsultować z nią położenie napotkanego słupka.

APLIKACJE, KTÓRE MOGĄ URATOWAĆ

Warto również zainstalować aplikację Banku Danych o Lasach, która udostępnia mapy dostępne nawet w trybie offline. Gdy zapadnie zmrok, a my wciąż nie będziemy pewni swojej lokalizacji, przyda się aplikacja „Ratunek”. Dzięki niej GOPR może udzielić telefonicznej pomocy lub zorganizować akcję ratunkową.

GRZYBY W POBLIŻU ŚCIEŻEK

Świerczyński zwraca uwagę, że nie trzeba oddalać się daleko od znanych szlaków, by znaleźć obfite zbiory. Światło słoneczne, tak istotne dla wzrostu grzybów, jest łatwiej dostępne przy leśnych drogach oraz na obrzeżach lasów. Obecnie w bieszczadzkich lasach dominują prawdziwki i rydze. Leśnik entuzjastycznie mówi o możliwościach „utopienia się w grzybach”, jeśli wysyp będzie równie obfity jak w przypadku prawdziwków.

GDZIE SZUKAĆ?

Dla poszukiwaczy prawdziwków Świerczyński rekomenduje wilgotne lasy sosnowe, natomiast rydze można znaleźć przy potokach oraz w jodłowych zaroślach. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie oraz korzystanie z dostępnych narzędzi mogą sprawić, że nasze grzybobranie będzie nie tylko udane, ale przede wszystkim bezpieczne.

Nie możemy zapominać, że natura jest piękna, ale może być również nieprzewidywalna. Dlatego zawsze uważajmy, aby z pasji nie zamieniła się ona w zagrożenie.

Źródło/foto: Onet.pl
Susie Hedberg / Shutterstock.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie