Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stanisław Piotrowicz

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Stanisław Piotrowicz – Krótkie Zarysowanie Życiorysu

Stanisław Piotrowicz (ur. 19 lipca 1952 w Bochni) to polski polityk, prokurator i sędzia Trybunału Konstytucyjnego. W swojej karierze pełnił funkcje senatora VI i VII kadencji oraz posła na Sejm VII i VIII kadencji. W 2007 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a od 5 grudnia 2019 roku zasiada w Trybunale Konstytucyjnym.

Wykształcenie i Kariera Zawodowa

W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 do 1978 odbył aplikację prokuratorską, a następnie pracował w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy oraz Prokuraturze Wojewódzkiej w Krośnie. W okresie stanu wojennego był autorem aktu oskarżenia przeciwko opozycjoniście Antoniemu Pikulowi.

Kariera Polityczna

  • 2005: Wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
  • 2007: Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
  • 2014: Kandydat na eurodeputowanego, nie uzyskał mandatu.
  • 2015: Ponowna reelekcja na posła z listy PiS.
  • 2019: Nominacja na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, co zostało zatwierdzone 21 listopada tego samego roku.

Kontrowersje i Wyrok TK

W styczniu 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Piotrowicza za winnego naruszenia dóbr osobistych sędziów Małgorzaty Gersdorf i Krzysztofa Rączki, co skutkowało koniecznością przeprosin i wpłatą na organizację charytatywną. 22 października 2020 roku był członkiem składu orzekającego, który wydał kontrowersyjny wyrok dotyczący aborcji, co wywołało ogólnokrajowe protesty.

Życie Prywatne

Stanisław Piotrowicz jest żonaty i ma troje dzieci. Jego córka, Barbara, uzyskała uprawnienia adwokackie, a Aleksandra jest żoną Piotra Rycerskiego, byłego dyrektora Biura Ministra Aktywów Państwowych. Piotrowicz angażował się także w działalność społeczną, m.in. jako jeden z założycieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Odznaczenia

  • Brązowy Krzyż Zasługi (1984).
  • Wyróżnienie za działalność na rzecz najuboższych.

„`