„`html
Trojanowice
Trojanowice to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zielonki. Miejscowość ma powierzchnię 211,27 ha, co stanowi 4,35% powierzchni gminy. W Trojanowicach działa Ochotnicza Straż Pożarna.
Położenie
Wieś leży w dolinie rzeki Prądnik (Białucha), w części otoczonej Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz Parkiem Krajobrazowym Dolinki Krakowskie. Trojanowice znajdują się około 9 km na północ od Krakowa, przy drodze wojewódzkiej nr 794.
Granice miejscowości obejmują sąsiednie wsie:
- Garliczka (północny wschód)
- Garlica Duchowna (wschód)
- Garlica Murowana (wschód i południowy wschód)
- Zielonki (południe)
- Pękowice i Giebułtów (zachód)
- Januszowice (północny zachód)
Najwyższy punkt wsi znajduje się na północy, przy granicy z Januszowicami, na wysokości 328 m n.p.m., zaś najniższy w korycie Białuchy, na wysokości około 244 m n.p.m.
Historia
Trojanowice w drugiej połowie XVI wieku znajdowały się w powiecie proszowickim. W czasie zaborów wieś należała do Austrii, a mieszkańcy służyli w armii. W 1926 roku część mieszkańców podpisała Polską Deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla USA, a w czasie II wojny światowej wielu z nich działało w Armii Krajowej.
Demografia
Liczba mieszkańców wzrosła o 33% w ciągu ostatnich dwudziestu lat, osiągając w 2022 roku ponad 930 osób.
Tradycje
W Trojanowicach istnieje tradycja Pucheroków, wywodząca się z czasów studentów Akademii Krakowskiej. Miejscowi chłopcy, którzy zastąpili żaków w XIX wieku, tworzyli charakterystyczne stroje Pucheroków, które przyciągały uwagę mieszkańców.
Oświata
Miejscowość posiada Filię Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach.
Turystyka
Przez Trojanowice przebiega Szlak Rowerowy Wokół Zielonek, który ma długość 34,6 km i łączy wiele miejscowości w regionie.
Transport
Do Trojanowic można dojechać liniami MPK Kraków: 207, 337, 267.
Osoby związane z Trojanowicami
- Paweł Siwek
- Alberyk Siwek
„`