„`html
Trześniów – Informacje ogólne
Trześniów to wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Haczów. Znajduje się w dolinie Wisłoka, przy drodze wojewódzkiej DW887. Miejscowość jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Biskupa, należącej do dekanatu Jaćmierz w archidiecezji przemyskiej. W latach 1975-1998 wieś była częścią województwa krośnieńskiego.
Historia
Wieś została założona na przełomie XIV wieku. W II połowie XVI wieku właściciele dóbr, rodzina Błońskich, zamienili kościół katolicki w Jasionowie na zbór kalwiński. W 1592 roku wybudowano drugi kościół dla katolików, którego zwrot na rzecz katolików orzekł trybunał lubelski w 1644 roku. Do 1772 roku Trześniów należał do rodziny Grabińskich-Tarłów, a następnie do hrabiego Ignacego Cetnera i rodziny Sikorskich.
W 1880 roku wieś liczyła 1268 mieszkańców, z czego 1232 stanowili Polacy. Wincenty Pol opisał wówczas Trześniów jako część obszaru zamieszkanego przez Głuchoniemców, z charakterystyczną kulturą i tradycjami.
Zabytki
- Zespół dworski – wybudowany w I poł. XIX wieku przez Rafała Kołłątaja, obejmuje drewniany dwór, spichlerz, murowaną oficynę, rządcówkę oraz park krajobrazowy. Dwór został częściowo zniszczony przez pożar w 1996 roku, a obecnie jest odrestaurowany i w rękach prywatnych.
- Kościół pw. św. Stanisława ze Szczepanowa – murowany, neoromański obiekt zaprojektowany przez Jana Sasa-Zubrzyckiego.
- Cmentarz – na którym znajduje się monumentalny grobowiec rodziny Grodzickich.
- Kolekcja strażackich hełmów paradnych.
Znane osoby
- Bronisław Prugar-Ketling – polski generał dyw., dowódca 11 Karpackiej Dyw. Piechoty.
- Józef Dukiet – lekarz, który prowadził praktykę w Rymanowie.
- Franciszek Wojnar – duchowny i profesor gimnazjalny.
„`