„`html
Szarów – Charakterystyka Miejscowości
Szarów to wieś w Polsce, usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Kłaj. W latach 1975–1998 należała do województwa krakowskiego. Miejscowość leży w pobliżu kluczowych tras komunikacyjnych, takich jak linia kolejowa Kraków – Przemyśl oraz autostrada A4.
Geografia i Środowisko
Szarów znajduje się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, na granicy dwóch mezoregionów: Doliny Wisły i Wysoczyzn Podkarpackich. Wieś ma wąski pas o długości 4 km i szerokości maksymalnej 1 km, z wysokościami terenu wahającymi się od 198 do 258 m n.p.m.
Budowa Geologiczna
Region Szarowa należy do Zapadliskiem Przedkarpackim, z złożami piasków wodonośnych zapewniającymi wysoką jakość wody. Występują tu także złoża torfu, które obecnie są objęte ochroną ze względu na środowisko.
Klimat i Rzeźba Terenu
Klimat Szarowa jest podgórski, a rzeźba terenu charakteryzuje się doliną potoku Tusznica oraz różnorodnością krajobrazową. Wieś rozciąga się wzdłuż głęboko wciętej doliny.
Historia Szarowa
Historia Szarowa sięga XIV wieku, kiedy to miejscowość została zalokowana w ramach intensywnej akcji osadniczej. Należała do rodu Zadorów, a jedna z najważniejszych postaci, Zbigniew z Brzezia, był uznawany za jej założyciela. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1398 roku.
Szarów Dziś
W Szarowie znajduje się szkoła podstawowa, która powstała w 1906 roku, oraz kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, erygowany w 1984 roku. Działa tu również biblioteka oraz Ochotnicza Straż Pożarna, a także lokalny klub sportowy LKS Zryw Szarów.
Pomniki i Wydarzenia
- Pomnik poległych w czasie II wojny światowej, wybudowany w 1958 roku
- Pomnik milenijny przedstawiający Króla Jagiełłę i Zbigniewa z Brzezia
W Szarowie organizowane są różnorodne imprezy, w tym Dni Szarowa, które odbywają się pod koniec czerwca.
Turystyka
W Szarowie znajduje się atrakcyjny szlak turystyczny o długości około 5,5 km, prowadzący przez malownicze tereny wsi i okolic.
„`