„`html
Szklary – wieś w Małopolsce
Szklary to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Charakteryzuje się długością około 3,5 km, a jej najwyższym punktem jest wapienna skała Brodło. W latach 1990-1994 w wsi zbudowano kościół rzymskokatolicki pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także znajduje się tu szkoła podstawowa oraz cmentarz.
Historia Szklar
Osada została po raz pierwszy wzmiankowana w 1329 roku jako Hutnica, a od 1400 roku funkcjonuje pod obecną nazwą. Prawdopodobnie istniała tu huta szkła. W 1590 roku wieś przeszła w samodzielną dzierżawę, a w końcu XVI wieku mieszkało w niej 16 kmieci. W 1792 roku liczba mieszkańców wynosiła 290, w tym 5 Żydów.
Ważnym wydarzeniem była potyczka z 1863 roku, a w czasie II Wojny Światowej wieś doświadczyła pacyfikacji przez oddziały SS i SA. Atak miał miejsce po starciach lokalnych partyzantów z młodzieżą z Hitlerjugend, co doprowadziło do tragicznych konsekwencji.
Turystyka
Szklary leżą w centrum Doliny Szklarki, w obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Region ten charakteryzuje się pięknymi krajobrazami i bogactwem przyrodniczym, a potok Szklarka przepływa przez wąwóz z licznymi wapiennymi skałami.
W okolicy znajdują się szlaki turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie dolinek. W Jerzmanowicach, na granicy ze Szklarami, utworzono leśny rezerwat przyrody Dolina Szklarki, który obejmuje m.in. Jaskinię Ciasny Awen.
Szlaki turystyczne
- Szlak czerwony – prowadzi przez najciekawsze obszary Doliny Szklarki i oferuje atrakcje widokowe.
- Szlak żółty – prowadzi z Ojcowskiego Parku Narodowego przez liczne doliny i rezerwaty przyrody.
- Szlak czarny – łączy Radwanowice z Szklary.
- Szlak niebieski rowerowy – prowadzi z Ojcowskiego Parku Narodowego przez Jerzmanowice do Szklar.
Bibliografia
- Julian Zinkow, Krzeszowice i okolice, Wyd. PTTK „Kraj”, Warszawa, Kraków 1988
- Osadnictwo i krajobraz, pod red. Z. Nogi, ZZJPK, Kraków 1997
- Kazimierz Tomczyk, Dzieje wsi i Parafii Szklary, Kraków 2004
„`