Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sarnów (województwo opolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Sarnów

Sarnów (niem. Sarnau) to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Byczyna, nad rzeką Pratwą. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa opolskiego.

Infrastruktura

Najbliższy przystanek kolejowy znajduje się w Biskupicach, oddalonych o 1,5 km. Sarnów leży przy drodze krajowej nr 11 i ma dobre połączenia autobusowe z Byczyną i Kluczborkiem.

Historia

Pierwsze wzmianki o Sarnowie pochodzą z 1506 roku, kiedy to miejscowość była własnością Hanusza Ezammera z Kochłowic. Rozwijała się wokół folwarku, który był częścią dóbr kochłowickich. W 1700 roku właścicielem Sarnowa była rodzina von Pritzelwitz, a później miejscowość przeszła w ręce rodzin von Heydebrand i de Glum. W XVIII wieku nadano Sarnowowi herb, a w 1880 roku powstała spółka cywilna, która założyła mleczarnię. W 1900 roku pruski rząd wykupił majątek, który w 1930 roku sprzedano rodzinie Schmirgel. W 1928 roku do Sarnowa włączono obszar dworski Sarnau oraz Eichborn. W 2008 roku Sarnów przystąpił do programu „Odnowa wsi w województwie opolskim”.

Liczba mieszkańców

(Informacje na temat liczby mieszkańców nie zostały dostarczone w tekstach źródłowych.)

Zabytki

  • Dwór w Sarnowie – wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Budynek był przebudowywany w 1913 roku, kiedy to podniesiono go, zmieniono dach oraz dodano portyk z balkonem. Po 1945 roku dwór stał się własnością prywatną, częściowo użytkowaną przez Spółdzielnię Produkcyjną.
  • Kaplica cmentarna św. Jana Chrzciciela – zbudowana w 1920 roku z inicjatywy księdza Jana Madei. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z początku XVIII wieku. Kaplica należy do parafii w Krzywiźnie i obok niej znajduje się cmentarz.

„`