„`html
Silno – Informacje ogólne
Silno to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Miejscowość jest usytuowana przy linii kolejowej Chojnice-Tuchola oraz drodze wojewódzkiej nr 240. Do centrum Chojnic można dojechać lokalnymi autobusami (linia nr 2).
W Silnie znajduje się Kościół rzymskokatolicki pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, szkoła podstawowa oraz Wiejski Dom Kultury. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa bydgoskiego. W przeszłości, pod administracją pruską, nosiła nazwę Frankenhagen.
Historia
Pierwsza wzmianka o Silnie pochodzi z 1319 roku. W 1358 roku komtur Człuchowski Henryk von Thaba wystawia dokument dotyczący młyna, a dyplom lokacyjny dla wsi datowany jest na połowę XIV wieku. Wówczas Silno liczyło 61 łanów i było lokowane na prawie chełmińskim. Do 1435 roku wieś było samodzielną parafią, a następnie stała się filią parafii ostrowickiej.
W XVI wieku zbudowano drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny, który posiadał trzy ołtarze oraz dzwonnicę. W 1752 roku na miejscu spalonego kościoła wzniesiono nową świątynię z muru pruskiego.
W XV wieku Krzyżacy sprowadzili do Silna kolonistów z Dolnej Saksonii, tworząc enklawę niemiecką zwaną Kosznajderią. Po 1466 roku wieś stała się własnością królewską, a w XVI wieku i na początku XVII wieku zamieszkiwało ją 21-24 gburów.
W 1772 roku Silno liczyło 166 mieszkańców, w tym kilkanaście rodzin kmiecych oraz rzemieślników. Wszyscy mieszkańcy byli katolikami, a wieś borykała się z problemami po potopie szwedzkim, co przyczyniło się do jej zubożenia.
Zabytki
W Silnie znajdują się następujące zabytki wpisane do rejestru NID:
- zespół dworski z początku XX wieku (nr rej.: 164/A z 15.01.1985)
- drewniana dziewiętnastowieczna chata podcieniowa nr 44 – „betlejemka” (nr rej.: 292 z 8.01.1954)
„`