„`html
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie to regionalna instytucja kultury, założona w 1935 roku, z siedzibą w budynku byłego klasztoru konwentu Pijarów, który funkcjonuje jako muzeum od 1954 roku. Muzeum gromadzi ponad 240 000 eksponatów, w tym oddział etnograficzny oraz placówki takie jak Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Miasta.
Oddziały i Zbiory
Główne zbiory muzeum obejmują:
- Dział Archeologii
- Dział Sztuki
- Dział Historii
- Bibliotekę
- Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki
Wśród najcenniejszych eksponatów wyróżnia się „Galerię rodziny Dąbskich”, a także kolekcję militariów przekazaną przez Jana Partykę, której ekspozycja „Żołnierz polski 1914 – 1945” dokumentuje walki o niepodległość. Zbiory zawierają odznaczenia, emblematy oraz wyposażenie żołnierzy z tego okresu.
Architektura
Gmach muzeum, z późnobarokową fasadą, został zbudowany w latach 1644-1649. Jego architektura przeszła rozbudowę w latach 1695-1708 według projektu Tylmana z Gameren. Po kasacji zakonu budynek był wykorzystywany do celów świeckich.
Wyróżnienia
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie otrzymało odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. W holu muzeum znajdują się tablice honorowe dla darczyńców, w tym Franciszka Moskwy i Jana Partyki.
Linki zewnętrzne
Literatura
- Lech Brusiewicz, Tomasz F. de Rosset, Uwagi o tzw. Galerii Dąmbskich w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie [w:] Acta Universitatis Nicolai Copernici. Zabytkoznawstwo i Konserwatorstwo, 1998, z. 29, s. 89-116.
„`