Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Żółw żółtolicy

Chcę dodać własny artykuł

Żółw żółtolicy (Trachemys scripta troostii)

Żółw żółtolicy, znany również jako Trachemys scripta troostii, to podgatunek żółwia ozdobnego z rodziny żółwi błotnych (Emydidae). Charakteryzuje się owalnym, spłaszczonym karapaksem, który może mieć barwę od oliwkowozielonej do prawie czarnej. Młode osobniki mają skórę w kolorze żółto-zielonym. Z boku głowy znajdują się charakterystyczne żółte paski, a palce łączą błony pławne.

Rozmiary i biotop

Długość karapaksu żółwia żółtolicy może osiągać do 30 cm. Preferuje większe zbiorniki z stojącą wodą.

Występowanie

Naturalnie występuje we wschodnich Stanach Zjednoczonych, będąc najmniej rozprzestrzenionym spośród trzech podgatunków żółwia ozdobnego. Został wprowadzony do wielu krajów, w tym Meksyku, Gwatemali, Europy oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Pokarm

Pokarm żółwia powinien być zróżnicowany. Żółwie te żywią się:

  • rybkami (np. gupikami, mieczykami)
  • żywymi ślimakami
  • dżdżownicami
  • larwami owadów oraz innymi drobnymi skorupiakami

Unikać należy podawania mięsa ssaków i ptaków, gdyż może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zachowanie i rozmnażanie

Żółw żółtolicy zimuje w mule na dnie zbiorników. Wiosną odbywa gody, a samice składają od 4 do 23 jaj w dołkach w ziemi, często w kilku miotach w sezonie. Młode wylęgają się po 2-2,5 miesiącach, a czasami przezimowują w gnieździe.

Ochrona

Gatunek uznawany jest za inwazyjny w Polsce. Wymaga zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na wwiezienie do kraju oraz zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na hodowlę i sprzedaż.