Adolf Sawicki
Adolf Sawicki, urodzony 2 października 1897 roku w Wyłudkach, był polskim politykiem oraz działaczem ruchu ludowego. Pełnił funkcję posła na Sejm II i III kadencji II RP.
Życiorys
Urodził się w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Janowie, zdobywał umiejętności w zawodach cieśli, stolarza i kowala. W latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Po demobilizacji zajął się rolnictwem i stolarstwem. Był inicjatorem wielu organizacji rolniczych, w tym Kółka Rolniczego oraz Spółdzielni Mleczarskiej. W 1927 roku został wybrany do Rady Gminy Korycin, a następnie pełnił funkcję wójta gminy w latach 1927–1929.
W latach międzywojennych był aktywnym działaczem politycznym. W 1928 roku zdobył mandat poselski z ramienia Obóz Rolników i dołączył do Stronnictwa Chłopskiego, gdzie uczestniczył w pracach Zarządu Głównego. W 1930 roku został aresztowany w związku z procesem brzeskim, ale później ponownie uzyskał mandat poselski. Od 1931 roku był zastępcą członka Rady Naczelnej Stronnictwa Ludowego.
W 1935 roku, w wyniku niezgody z decyzjami o bojkocie wyborów, opuścił Stronnictwo. Angażował się w tworzenie prorządowych organizacji chłopskich oraz był jednym z wydawców tygodnika „Chłopski Sztandar”. Po wybuchu II wojny światowej, 9 października 1939 roku, został aresztowany przez NKWD w Białymstoku i prawdopodobnie zamordowany.
Sawicki był żonaty z Amelią Kozłowską i miał dwóch synów: Eryka i Leopolda.
Upamiętnienie
W 2000 roku na budynku Urzędu Gminy w Korycinie odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Adolfa Sawickiego.