Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rozdoły (województwo lubelskie)

Chcę dodać własny artykuł

Rozdoły

Rozdoły to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Sitno. Jest sołectwem, które według Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku liczyło 259 mieszkańców. Mieszkańcy Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim lub do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach.

Położenie

Wieś zajmuje powierzchnię 612,09 ha i leży w północno-wschodniej części gminy Sitno. Na jej terenie znajdują się źródła Marianki, które są częścią Działów Grabowieckich oraz Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. W okresie międzywojennym tereny te należały do gminy Nowa Osada, a w latach 1975–1998 do województwa zamojskiego.

Toponimia

Nazwa Rozdoły jest topograficzna i powstała na początku XX wieku. W obrębie wsi funkcjonują lokalne nazwy, takie jak Kolonia, Podzagajnik, Podźródła i Krzaki. Po raz pierwszy nazwa wsi została wymieniona w 1952 roku.

Historia

Najstarsze ślady osadnictwa związane są z kulturą trzciniecką. Na zachodnim skraju wsi znajduje się cmentarzysko kurhanowe oraz fragmenty ceramiki z wczesnego średniowiecza. W latach 30. XX wieku przybyli pierwsi osadnicy, a po II wojnie światowej wieś zaczęła się rozwijać dzięki osiedlającym się ludnościom z południowej Zamojszczyzny.

W okresie powojennym powstały tu szkoła podstawowa oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Wieś została zelektryfikowana w 1965 roku, a w 1971 roku powstała sieć wodociągowa.

Demografia

  • czerwiec 2007 – 283 mieszkańców
  • lipiec 2008 – 281 mieszkańców

Kultura i folklor

Rozdoły są znane z kultywowania tradycji ludowych. Lokalne artystki, takie jak Zofia Gilewska i Elżbieta Dudek, zdobyły nagrody w konkursach sztuki ludowej. Miejscowość ma także dziewięć źródełek, z których wypływa Marianka. W przeszłości istniała tu drewniana cerkiew, zniszczona w 1939 roku.

Zabytki

  • Cmentarz z I wojny światowej: Położony na wschodnim skraju wsi, zawiera mogiły żołnierzy armii rosyjskiej i austriackiej.
  • Figura św. Jana Nepomucena: Kamienna rzeźba z 1939 roku, umiejscowiona przy szosie w kierunku Janówki.