„`html
Rożental
Rożental (niem. Rosental) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Lubawa. W latach 1975–1998 miejscowość znajdowała się w województwie olsztyńskim.
Historia
Wieś leży 7 km na północ od Lubawy. Otrzymała przywilej lokacyjny na 100 łanów na prawie chełmińskim i była własnością biskupów chełmińskich aż do 1773 roku. W XV wieku wzniesiono tutaj kościół parafialny, a nowy, pod wezwaniem św. Wawrzyńca, zbudowano w latach 1667-1672. Biskupi w XVI wieku postawili młyn o jednym kole.
W 1773 roku wieś przeszła na własność króla pruskiego. Szkoła funkcjonowała tu przed 1798 rokiem, a w XIX wieku pracowało w niej już trzech nauczycieli – dwóch katolickich i jeden ewangelicki. W 1906 roku miała miejsce akcja strajkowa dzieci przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim, która była częścią szerszego ruchu oporu wobec pruskich władz szkolnych.
W 1977 roku Rożental zdobył nagrodę w konkursie „Wzorowa wieś”, a w 1973 roku stał się sołectwem, do którego należały kolonie Gaj i Dybzak. W 1978 roku we wsi znajdowały się szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka oraz klubokawiarnia.
Zabytki
- Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca – drewniany, barokowy, zbudowany w 1761 roku, uznawany za jeden z najpiękniejszych kościołów w gminie.
- Trzy drewniane chałupy z połowy XIX wieku – przykłady wiejskiego budownictwa zabytkowego.
Podsumowanie
Rożental to wieś o bogatej historii, z cennymi zabytkami oraz tradycjami edukacyjnymi. Miejscowość była świadkiem wielu wydarzeń, które wpłynęły na jej rozwój i kulturę, a dzisiaj stanowi atrakcyjny punkt na mapie województwa warmińsko-mazurskiego.
„`