W Rzeszowie odbyła się XI edycja Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa, które miało miejsce na terenie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji oraz stowarzyszeń zajmujących się bezpieczeństwem, w tym podkarpaccy policjanci. Mundurowi brali udział w pokazach dynamicznych oraz prezentowali sprzęt używany w codziennej służbie. Podczas spotkań z uczestnikami przybliżali specyfikę swojej pracy, tym samym promując zawód policjanta.
EDUKACJA KU BEZPIECZEŃSTWU
Impreza zorganizowana w ramach programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość” miała na celu edukację młodzieży w zakresie właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych oraz przygotowanie jej na współczesne zagrożenia w sferze bezpieczeństwa. Tegoroczne święto zyskało honorowy patronat wielu ważnych postaci, w tym Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka.
OFICJALNE OTWARCIE I PIERWSZY KONGRES
Uroczystość otworzył Rektor WSPiA prof. dr hab. Jerzy Posłuszny. Po przywitaniu gości, głos zabrali honorowi uczestnicy wydarzenia, a całość uświetnił występ orkiestry dętej. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz podkreślił znaczenie edukacji w kształtowaniu postaw obywatelskich oraz zachęcał młodzież do zainteresowania się pracą w służbach mundurowych. W programie znalazł się także pierwszy Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży, gdzie eksperci omawiali kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i przeciwdziałaniem agresji.
PRAKTYCZNE POKAZY I MUNDUROWE ATRAKCJE
Podczas święta wzięło udział ponad 20 różnych służb mundurowych oraz stowarzyszeń. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą Policji, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych jednostek. Specjalnie przygotowane stoiska tematyczne pozwoliły na bezpośrednie rozmowy z funkcjonariuszami, którzy dzielili się informacjami na temat używanego sprzętu oraz specyfiki zawodowej. Zainteresowanie wzbudziły również pokazy akcjami ratunkowymi oraz patrole konne z psami służbowymi.
Wydarzenie dostarczyło młodzieży nie tylko wiedzy, ale także praktycznych informacji o wymaganiach stawianych kandydatom do służb mundurowych. Odbyło się zatem coś więcej niż tylko prezentacja – to szansa na realne spojrzenie na przyszłość w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego, a także na zweryfikowanie własnych aspiracji zawodowych przez młodych uczestników.
Fot. Bartosz Wilk/KWP w Rzeszowie
Źródło: Polska Policja