„`html
Informacje ogólne
Pniewo to osada w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. Miejscowość znajduje się nad Jez. Pniewskim, będącym odciętą zatoką Jez. Mamry. Od 1975 do 1998 roku Pniewo należało do województwa suwalskiego.
Historia
Osada Pniewo powstała w połowie XVI wieku na terenie Lasów Sztynorckich, pierwotnie nadanych przez księcia Albrechta rodzinie Lehndorffów. W 1656 roku, podczas pacyfikacji Prus Książęcych, Pniewo oraz Łabapy zostały oszczędzone przez Tatarów, gdyż uznano je za majątek pułkownika Bogusława Lehndorffa, bliskiego współpracownika króla Jana Kazimierza.
W 1858 roku majątek ziemski w Pniewie obejmował 32 włóki, a wieś liczyła 259 mieszkańców. Mieszkańcy należeli do parafii luterańskiej w Radziejach. Szkoła w Pniewie została założona w 1737 roku, w 1858 roku uczęszczało do niej 67 uczniów, a w 1935 tylko 36. Znana postać związana z tą szkołą to geograf August Quednau, który był nauczycielem i został pochowany na wyspie Upałty.
Dworek w Pniewie z początku XIX wieku pełnił rolę rządcówki. Po likwidacji PGR, budynek przeszedł w ręce prywatne. W okresie istnienia PGR, dwór był wykorzystywany jako biura i mieszkania.
Bibliografia
- Andrzej Wakar i Bohdan Wilamowski, „Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn, 1968
- Max Toeppen, Historia Mazur, Wspólnota Kulturowa Borussia, Olsztyn, 1995
„`