Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Poczernin (województwo zachodniopomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

Poczernin – wieś w zachodniopomorskim

Poczernin to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Iny, w pobliżu Puszczy Goleniowskiej. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa szczecińskiego.

Historia

Osadnictwo w rejonie Poczernina sięga połowy XIII wieku, a wczesne średniowiecze charakteryzowało się istnieniem grodziska obronnego. Podczas wykopalisk odkryto monetę cesarza Antoninusa Piusa, datowaną na lata 138–161.

Od XIV do XIX wieku wieś była własnością Stargardu, a następnie przechodziła przez różne ręce. W 1752 roku w okolicy założono kolonię Diedrichsdorf (obecnie Bolechowo), gdzie osiedlono 32 rodziny zajmujące się tkactwem.

Kościół parafialny

W centrum wsi znajduje się kościół pw. św. Michała Archanioła, wzniesiony w XV wieku z głazów narzutowych. W 1850 roku został poddany regotyzacji i podwyższony o dwie drewniane nadstawy. Wnętrze kościoła zawiera:

  • późnogotycki ołtarz z krucyfiksem z XVI wieku
  • balustradę chóru z 1600 roku
  • gotyckie sakramentarium
  • drewniany belkowany strop
  • kryptę grobową pod prezbiterium

Kościół ma trzy zachowane gotyckie portale, a dawny cmentarz otoczony jest kamiennym murem.

Inicjatywy społeczne

W Poczerninie, z inicjatywy chrystusowca Andrzeja Trojanowskiego, powstał pierwszy w Polsce ośrodek pomocy dla osób szukających uwolnienia od przemocy złego ducha.