Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nasławice (województwo dolnośląskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Nasławice

Nasławice (niem. Naselwitz) to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Sobótka. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa wrocławskiego.

Nazwa

Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od polskiego nazwiska właścicieli, Nazłowiczów lub Nasławiczów. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele z 1888 roku wskazywał na formę staropolską „Nazlowicz” z oznaczeniem „siedziba”. Konstanty Damrot w 1896 roku również podkreślał polskie i niemieckie nazewnictwo, wspominając o łacińskim dokumencie z 1335 roku, gdzie miejscowość została zapisana jako „Naslowicz”. W okresie nazistowskim, w 1937 roku, administracja III Rzeszy zmieniła nazwę na „Steinberge”.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca – barokowy, zbudowany w 1707 roku, rozbudowany w 1766 roku, z wieżą z 1859 roku. Wnętrze zawiera barokowy wystrój oraz siedem figur świętych w stylu późnogotyckim.
  • Ruiny gotyckiego kościoła z XIV-XVIII wieku z zachowanymi resztkami polichromii.

Przemysł

W okolicy, między Nasławicami a Jordanowem, znajduje się czynny kamieniołom serpentynitu, znany również z występowania kolekcjonerskich okazów opali i wezuwianu.

Znane osoby

  • August Lichter (1860–1925) – śląski pisarz i poeta, znany z twórczości w dialekcie śląskim.
  • Hans Rößler (1889–1965) – poeta piszący w dialekcie śląskim, siostrzeniec Roberta Rößlera.

„`