„`html
Nowe Biskupice
Nowe Biskupice to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Warka. W latach 1975-1998 miejscowość znajdowała się w województwie radomskim.
Nazwa
Nazwa wsi pochodzi od biskupów poznańskich. W XX wieku mieszkańcy nazywali wieś Błagodatnoje, a później Kacapy. Do 19 lipca 1924 roku wieś nazywała się Błagodatne, a następnie zmieniono nazwę na Biskupice Nowe.
Historia
Po powstaniu styczniowym w 1868 roku, wiele majątków kościelnych zostało skonfiskowanych. Grunty w Biskupicach, należące do diecezji poznańskiej, zostały zasiedlone przez rosyjskich staroobrzędowców z Prus Wschodnich. Po pewnym czasie zjednoczyli się oni z prawosławiem. W związku z dużą odległością do parafii, mieszkańcy postanowili wznieść własną cerkiew, której budowę zainicjował Afanazy Wysocki. Uroczysta konsekracja miała miejsce 19 grudnia 1894 roku, a parafia liczyła wówczas 125 osób.
W szczytowym okresie diaspory rosyjskiej w Biskupicach mieszkały rodziny Lichowych, Żełtonosów, Bondarowów, Wasilijewów, Trypolinów, Szerochowych, Moisijenków i Micinów. Po wojnie, wielu mieszkańców zostało przesiedlonych do ZSRR, co spowodowało upadek cerkwi, która została zamknięta w 1958 roku i wkrótce spłonęła. Dziś pozostały jedynie fundamenty świątyni oraz wiekowe lipy.
W pobliżu cerkwi podczas II wojny światowej pochowani zostali niemieccy żołnierze, z których część grobów została ekshumowana w latach 90. XX wieku.
Związani z Nowymi Biskupicami
- Józef Morton – polski pisarz, związany z Nowymi Biskupicami przez swoją żonę, Wierę Chodorowicz. Morton spędził w wsi okres okupacji niemieckiej i po jej zakończeniu przeniósł się do Czarnolasu, gdzie objął stanowisko kustosza Muzeum im. Jana Kochanowskiego.
Linki zewnętrzne
„`