Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mszanna (województwo mazowieckie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Mszanna

Mszanna to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie łosickim, w gminie Olszanka. Pierwotnie nosiła nazwę Mszany. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa bialskopodlaskiego.

Historia

W 1551 roku wieś należała do klucza huszlewskiego, podległego dworowi w Woźnikach. W XVI wieku majątek przeszedł w ręce różnych właścicieli, w tym wojewody podlaskiego Mikołaja Kiszki oraz Kazimierza Orzeszki. W 1588 roku Kiszka założył w Mszannie świątynię prawosławną, która później stała się kościołem unickim.

Podczas powstania styczniowego, 7 września 1863 roku, miała miejsce bitwa pod Mszanną, w której zginęło pięćdziesięciu powstańców. Pamiątką po tych wydarzeniach jest pomnik na pobliskim cmentarzu.

Według spisu ludności z 30 września 1921 roku, Mszannę zamieszkiwało 177 osób, z których większość zadeklarowała wyznanie rzymskokatolickie. Mieszkańcy byli związani z kościołem unickim, który został zlikwidowany w 1875 roku. W XIX wieku komunikowano się w lokalnym języku, a w nazwiskach mieszkańców widoczne są końcówki -uk, świadczące o rusińskich korzeniach.

W 1937 roku we wsi znajdowały się 43 domostwa. Cmentarz w południowej części wsi był miejscem pochówków unitów, prawosławnych oraz rzymskokatolików, z zachowanymi nagrobkami prawosławnymi.

Obiekty zabytkowe

  • Cerkiew prawosławna z 1914 roku (nr rej.: A-271 z 20.08.1997)
  • Ogrodzenie cerkwi (nr rej.: j.w.)

Od 1925 roku cerkiew pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

„`