Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Michałów (województwo opolskie)

Chcę dodać własny artykuł

Michałów

Michałów to wieś, dawniej miasto, położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Olszanka. Uzyskał lokację miejską w 1615 roku, jednak w 1742 roku został zdegradowany do statusu wsi. W latach 1975–1998 Michałów należał administracyjnie do województwa opolskiego.

W 1933 roku wieś miała 843 mieszkańców, a w 1939 roku liczba ta spadła do 778. Obecnie zamieszkana jest głównie przez Polaków, będących potomkami dawnych repatriantów z Kresów Wschodnich.

Zabytki

W Michałowie znajdują się liczne zabytki, które zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru:

  • Kościół ewangelicki pw. św. Michała, obecnie rzymskokatolicki pw. św. Józefa, z XIV wieku, przebudowany w latach 1826-1827.
  • Kaplica pałacowa, obecnie kościół parafialny pw. św. Jadwigi, z lat 1715, 1820 oraz 1910.
  • Skrzydło pałacu, obecnie plebania, z lat 1615-1618.
  • Dom nr 40, z XIX wieku.

Szlaki turystyczne

W okolicy Michałowa przebiega szlak turystyczny:

  • Brzeg – Krzyżowice – Gierszowice – Olszanka – Pogorzela – Jasiona – Michałów – Lipowa – Przylesie Dolne – Grodków

Przypisy

Michałów to miejscowość o bogatej historii, z wieloma zabytkami oraz trasami turystycznymi, co czyni ją interesującym miejscem do odwiedzenia w województwie opolskim.