Szwoleżerowie – Lekka Kawaleria
Szwoleżerowie, znani również jako lekkokonni (fr. chevau-légers), to formacja wojskowa lekkiej kawalerii, która została wyodrębniona po raz pierwszy przez Ludwika XII Walezjusza w 1498 roku.
Polscy Szwoleżerowie
Szwoleżerowie Księstwa Warszawskiego
W Księstwie Warszawskim szwoleżerowie pojawili się w 1807 roku, kiedy to utworzono 1 pułk Szwoleżerów Gwardii na dekretem Napoleona I. W czasie kampanii rosyjskiej w 1812 roku powstał 3 pułk Szwoleżerów Gwardii. Upadek Napoleona w 1815 roku zakończył ich pierwszy okres istnienia w Wojsku Polskim.
Polscy szwoleżerowie odznaczyli się w bitwie pod Somosierrą w 1808 roku, dowodzeni przez:
- Jan Kozietulski
- Jan Nepomucen Dziewanowski
- Andrzej Niegolewski
Szwoleżerowie w II Rzeczypospolitej
W 1917 roku, na mocy dekretu prezydenta Francji, powołano autonomiczną Armię Polską pod dowództwem gen. Józefa Hallera. W armii tej formowano kawalerię dywizyjną, a w grudniu 1917 roku utworzono szwadron instrukcyjny szwoleżerów. Kolejne oddziały to:
- 1 pułk szwoleżerów dla 1 i 2 Dywizji Strzelców Polskich
- 3 pułk szwoleżerów dla 3 i 6 Dywizji Strzelców
- dywizjon 4 pułku szwoleżerów przy 7 Dywizji Strzelców Polskich
W 1919 roku szwoleżerowie zostali przetransportowani z Francji do Polski i przemianowani na dragonów kresowych, a później na strzelców konnych.
Szwoleżerowie Wojska Polskiego w Rosji
W styczniu 1918 roku w Rosji utworzono dywizjon Szwoleżerów Polskich, który został przekształcony w pułk, ale zlikwidowano go w tym samym roku po rozbrojeniu III Korpusu. Przy 4 Dywizji Strzelców Polskich sformowano kolejny szwadron, który po powrocie do kraju został przemianowany na 3 szwadron 2 pułku Dragonów Kresowych.
Pułki Szwoleżerów Odrodzonego Wojska Polskiego
Po odzyskaniu niepodległości, pułki jazdy miały problem z numeracją i nazwami. Na mocy rozkazu z 8 stycznia 1919 roku, pułki legionowe ułanów otrzymały nazwy pułków szwoleżerów:
- 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
- 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich
- 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego
Francuscy Szwoleżerowie
- 1 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej
- 2 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej
- 7 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Wielkiej Armii
- 8 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Wielkiej Armii
Podsumowanie
Szwoleżerowie odegrali istotną rolę zarówno w historii Polski, jak i we francuskiej kawalerii, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziejach oręża.