Weekend nadciąga z naprawdę zimową aurą. Choć opady śniegu nie są przewidywane, będziemy zmagać się z siarczystym mrozem, który w kotlinach karpackich może osiągać wartości do minus 12 stopni Celsjusza. Na nasze tereny napłynie polarno-kontynentalne powietrze z kierunku wschodniego, co, niestety, wiąże się z niskimi temperaturami oraz niekorzystnym biometeorem. Miejscami wystąpią także porywiste wiatry.
Wysoki Ciśnienie i Zimowa Aura w Europie
Zgodnie z informacjami IMGW, nad Europą utrzymuje się szeroki wyż, zcentrowany nad zachodnią Rosją i południową Skandynawią. Tylko część zachodnich obszarów kontynentu znajdzie się pod wpływem niżu z Atlantyku. Polska będzie w zasięgu tego wyżu, co sprzyja dalszemu napływowi zimnego powietrza.
W nocy zarejestrowano najniższą, minimalną temperaturę w Suwałkach wynoszącą minus 7,8 stopnia Celsjusza. W niektórych miejscach temperatura przy gruncie spadła nawet do minus 10 stopni.
Prognoza na Weekend i Początek Tygodnia
Ciśnienie w Warszawie w południe osiągnie 1023 hPa, a jego wartości powinny utrzymać się na stałym poziomie. W niedzielę prognozuje się zachmurzenie małe i umiarkowane, z okresowym zwiększeniem do dużego. Maksymalne temperatury będą się wahać od minus 2 do 7 stopni, w zależności od regionu, a wiatr będzie słaby do umiarkowanego, z kierunków południowo-wschodnich i wschodnich.
W Warszawie w niedzielę przewiduje się raczej małe lub bezchmurne niebo z maksymalną temperaturą wynoszącą 3 stopnie. Wiatr pozostanie słaby, a w nocy minimalna temperatura spadnie do minus 5 stopni w atmosferze przy również małym zachmurzeniu. W poniedziałek sytuacja się nie zmieni — ponownie zobaczymy małe lub bezchmurne niebo, a maksymalna temperatura wyniesie 2 stopnie Celsjusza.
Warunki Biometeorologiczne i Zjawiska Lodowe
W nocy przewiduje się wzrost zachmurzenia do umiarkowanego, z minimalnymi temperaturami mogącymi sięgać minus 10 stopni w niektórych regionach. Chłodniej będzie głównie na północnym wschodzie, gdzie mogą wystąpić lokalne mrozy do minus 12 stopni. Wiatr pozostanie w przeważającej mierze słaby, wschodni lub północno-wschodni.
W poniedziałek należy oczekiwać, że na północnym wschodzie pojawi się umiarkowane zachmurzenie, a maksymalne temperatury będą wynosić od 1 do 4 stopni, z możliwymi spadkami do minus 3 stopni w chłodniejszych regionach. W Sudetach porywy wiatru mogą osiągać prędkości do 60 km/h.
Obserwacje IMGW wskazują na intensyfikację zjawisk lodowych w zlewniach karpackich dopływów Wisły oraz pojawienie się śryżu w górnej zlewni Narwi.
Warto zaznaczyć, że w niedzielę warunki biometeorologiczne będą głównie niekorzystne, szczególnie na wschodzie kraju. Instytut podaje, że na północnym wschodzie odczuwalne warunki będą obojętne ze względu na silny wyż.
Jednak nawet w zimowymi warunkach można poprawić sobie nastrój. Suche, słoneczne dni będą sprzyjały rekreacji na świeżym powietrzu, co może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Źródło/foto: Interia